Vår vision

Svenska Trävarugruppen (STVG) har en vision om att vara en modern one-stop-shop för träbaserade varor och produkter. Genom tillväxt med fler bolag inom trävaruindustrin skapar vi spännande möjligheter med trä som framtidens material. STVG verkar för en cirkulär och miljövänlig tillväxt med hållbarhet i fokus.

Våra hemsidor

Vår ledning

Ulric Wilhelmsson

Koncernchef / CEO

ulric.wilhelmsson@stvg.se

AnnaPia Johansson

Ekonomichef / CFO

anna-pia.johansson@stvg.se

+46 (0)472 – 550 952

Magnus Persson

Operativ chef / COO

magnus.persson@fredricsons.com

+46 (0)705 – 385 105

Lars Magnusson

Verksamhetsutvecklingschef / Business Development Manager

lars.magnusson@fredricsons.com

+46 (0)705 – 385 015

Peter Horvath

IT-chef / IT Director

peter.horvath@stvg.se

+46 (0)472 – 550 968

Ann Brändefors

Personalchef / HR Director

ann.brandefors@fredricsons.com

+46 (0)40 – 538 508

Johan Bolinder

Försäljnings- & Marknadschef / Sales & Marketing Director

johan.bolinder@fredricsons.com

+46 (0)705 – 385 075

Peter Wendel

Inköpsdirektör / Purchasing Director

peter.wendel@stvg.se

+46 (0)472 – 550 955

Jonny Andersson

Försäljningschef / Sales Manager

jonny.andersson@fredricsons.com

+46 (0)705 – 152 583

Thomas Johansson

Marknadschef / Head of Marketing

thomas.johansson@stvg.se

+46 (0)705 – 756 067